"Medicus curat, natura sanat"

Mentálhigiénés tanácsadás

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az egészség meghatározása a következő: „Az egészség a teljes fizikai, szellemi (mentális), és társadalmi (szociális) jólét állapota, nem csupán a betegség, illetve képességcsökkenés hiánya.(„Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity.”) (www.who.int/about/definition/en/print.html)

A természetgyógyászat egyik alapfelfogása szerint az ember a test-lélek-szellem hármas egységében létezik. Bármely sérül ezek közül, vagy nem megfelelően funkcionál, a többire is kihatása van. Minden ember törekszik a harmónia elérésére, vagyis a megnyugvás, kiegyensúlyozottság, összhang, békesség érzésére. A kínai gyógyítás alapja, hogy ha az anyag – energia - szellem bármelyikében működészavar jön létre, az kihatással van az egész szervezetre, így a teljes harmóniát, egyensúlyt kell visszaállítani.

Rengeteg ingerrel találkozunk a nap minden percében. Ezek az ingerek lehetnek pozitívak, melyek serkentőleg hatnak ránk, segítenek, hogy boldogabbak legyünk, szívesen csináljuk a napi dolgainkat. Azonban vannak olyan ingerek, melyek gátolják mindezt, melyek a lelki világunk rombolásával olyan károkat idézhetnek elő, amik nem csak a feladataink elvégzésében okoznak teljesítményromlást, hanem kihatnak a későbbi cselekedeteinkre, rosszabb esetben pedig különböző súlyos, vagy kevésbé súlyos betegségek alakulhatnak ki.

A stressz, mely Selye János magyar származású stresszkutató szerint „az élet sava-borsa” a mindennapjaink része. Ha lelkünk megbetegszik, negatív érzelmeink felerősödnek, akkor a holisztikus gyógyítói szemlélet szerint megtörik az egyensúly. Ezt az egyensúlyt kell helyreállítani, erre törekszik minden ember, hogy harmóniában éljen saját magával és környezetével. Ehhez azonban meg kell tanulni különböző technikákat, melyek segítenek megküzdeni a mindennapi problémákkal, a stresszel.

„A stressz olyan, mint a gitár húrja. Ha nem feszítjük meg, használhatatlan, ha túlfeszítjük, elszakad”. /Selye János/

A mentálhigiéné jelentése lelki egészség, lelki egészségvédelem. Ezt meg lehet közelíteni egyrészt egészségügyi szempontból, másrészt viszont beletartozik a lelki egészség ápolása, önmagunk és környezetünk elfogadása, illetve az önismeret is. A lelki egészség egyfajta alkalmazkodási képességet is jelent ahhoz a közeghez, melyben élünk. Buda Béla nyomán a lelki egészség legfontosabb tényezői közé tartozik többek között: az örömképesség, a munkaképesség, a szociális beilleszkedés képessége, az életszerepeknek megfelelő viselkedés képessége, illetve az önálló életvezetés képessége is. A lelki egészség nem egyenlő a lelki betegség hiányával. A mentális egészség meghatározása a WHO alapján: „a jólét olyan foka, amelyen az egyén megvalósítja képességeit, meg tud küzdeni az élet mindennapos nehézségeivel, eredménnyel és gyümölcsözően képes dolgozni, valamint hozzá tud járulni saját közösségéhez.” Mivel a betegségek nagy része mögött főként lelki okok állnak (különösen igaz ez a stressz által okozott egészségügyi problémákra), nagyon nagy szerepe van minden ember életében a lelki egészségvédelemnek, azon belül is főként a pozitív mentálhigiénének.  Vannak olyan élethelyzetek, melyek megoldásában szükségünk van a társas kapcsolatainkra, mint segítő közegre. Azonban időnként segítő szakember igénybevételére is szükség van, aki támogat minket, szakértelemmel irányít a helyes megoldás megtalálásában, erőforrásaink kihasználásában. Fontos felfedni az ok-okozati tényezőket, hogy egy adott problémát annak kialakulásához vezető okok figyelembevételével lehessen kezelni, megoldani, legjobb esetben pedig megelőzni. Ebben képes segíteni a Carl Rogers amerikai pszichológus nevéhez fűződő segítő beszélgetés.

Dr Tamasi József belgyógyász és a természetes gyógymódok szakértője szerint egészséges az, akinek:

-        „van örömet nyújtó életcélja, életfilozófiája és nem túlzottan aggódik a jövőjétől

-        egészségét érintő jelentős panaszai nincsenek

-        akinek nincs életét korlátozó kimutatott betegsége, aki testileg, lelkileg harmóniában él

-        nem éhezik, és nem fázik, nem fenyegetett az élete, aki biztonságban érzi magát

-        a természettel harmóniában él

-        tudja, hogy az életben állandóság nincs, folyamatosan képes alkalmazkodni a környezete változásaihoz és megtalálni benne az újabb harmóniát

-        gyakran játékos, vidám tud lenni, aki képes pozitívan gondolkodni

-        aki elégedett adottságaival és minden körülmények között kreatív módon ki tudja bontakoztatni képességeit, meg tudja oldani a rá váró nehézségeket” (www.kutaso.hu/docs/Mentalhigene_aprilis_kutaso.pdf)

 

Az egyéni tanácsadás során segítséget nyújtok a mindennapokban felmerülő problémák és konfliktusok mélyebb megismeréséhez és feldolgozásához, az önértékelés, önbecsülés, önbizalom növekedéséhez. Ezáltal segítve, hogy a kliens a saját belső erőinek segítségével képes legyen megküzdeni a káros stressz hatásaival. Ezek alapján elsősorban az alábbiakkal kapcsolatban tudok segíteni:
  • életvezetési nehézségek,
  • önértékelési problémák, személyiségfejlesztés, 
  • stresszkezelés, relaxációs technikák,
  • kommunikációs problémák,
  • alvászavar, szorongás, depresszió,
  • munkahelyi konfliktusok, tanulási nehézségek,
  • családi kapcsolati és szociális problémák, konfliktusok.
 

Keresés

© 2012 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapot Webnode